Zarówno psy, jak i koty są nie tylko zwierzętami, ale coraz częściej pełnoprawnymi członkami rodzin. Stają się powiernikami smutków i radości, ale też niewyczerpanym źródłem szczęścia. To na właścicielu spoczywa obowiązek opieki nad nimi, ale też niestety pochówku. Śmierć czworonożnego przyjaciela jest ogromną stratą, jednak nieodłączną częścią naszego życia. Po początkowym bólu należy jednak zastanowić się w jaki sposób pożegnać zwierzę i załatwić wszelkie formalności. Niestety mimo bolesności tego wydarzenia, należy zająć się tak pragmatycznymi sprawami. Jak za ten pochować ciało zwierzęcia? Coraz popularniejszym sposobem staje się kremacja. Jak wygląda? W jaki sposób przebiega ta procedura? Co warto na jej temat wiedzieć?
Krematorium dla zwierząt
Wciąż wielu właścicieli decyduje się na pochówek zwierzęcia w ziemi. Tymczasem jest to rozwiązanie nielegalne. Alternatywą pozostaje skorzystanie z usług profesjonalnego krematorium, które zajmuje się utylizacją zwłok zwierzęcych. W Polsce jest co najmniej kilka takich obiektów, które działają głównie w większych ośrodkach miejskich. Zajmują się one kremacją zwierząt domowych, w tym między innymi: kotów, psów, świnek morskich czy chomików. Jak dokładnie przebiega kremacja? Jakie jest dalsze postępowanie z prochami zwierzęcia? W skrócie prochy trafiają do urny, a następnie na zwierzęcy cmentarz.
Jaka jest różnica pomiędzy kremacją indywidualną i zbiorową?
Rozróżnia się dwie główne formy kremacji zwierzęcej: indywidualną oraz zbiorową. Jaka jest między nimi różnica? Można sugerować się nazwą. Kremacja indywidualna polega na spopieleniu zwłok pojedynczego zwierzęcia. Dzięki temu właściciel może poprosić o urnę z prochami. Podczas kremacji zbiorowej spalanych jest kilka zwłok jednocześnie, co powoduje, że nie ma możliwości wydzielenia prochów poszczególnych zwierząt. Zmieszany prochy są umieszczane we wspólnej urnie, a następnie zakopywane na cmentarzu. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami polega nie tylko na procedurze, ale również cenie. Kremacja indywidualna jest droższa niż zbiorowa.
Jak wygląda kremacja zwierząt?
Procedura kremacji zwierząt to po prostu spalanie, które składa się z podobnych etapów. Różnić może się natomiast oferta poszczególnych krematoriów, która dostosowywana jest do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Niektóre obiekty realizują odbiór zwłok od właściciela lub z poradni weterynaryjnej, a także sprzedaż spersonalizowanych urn. Przede wszystkim jednak kremacja pozwala godnie pożegnać się ze swoim pupilem. Jakie elementy składają się na proces kremacji? W pierwszej kolejności należy dostarczyć zwłoki do obiektu. Można to zrobić osobiście, dostarczając ciało w umówionym terminie lub zamówić odbiór przez krematorium. W drugim wypadku krematorium organizuje transport zwłok spod wskazanego adresu specjalnym samochodem. Po omówieniu tego etapu następuje część wyboru procedury spalania. Właściciel może wybrać kremację indywidualną albo zbiorową. Kremacja może zająć od dwóch do trzech godzin. Niektóre z krematoriów pozwalają właścicielom uczestniczyć w procedurze spalenia zwłok. Alternatywą dla uczestnictwa może być zamówienie nagrania z procedury. Dzięki temu można uniknąć trudnych emocji, które z całą pewnością pojawiają się podczas pożegnania. Po spaleniu ciała i upływie określonego czasu prochy można umieścić w urnie. Dodatkową propozycją niektórych krematoriów jest również organizacja ceremonii pożegnalnej, która pozwala godnie pożegnać się z czworonożnym przyjacielem. Zakres tej ceremonii można ustalić indywidualnie, ale jej zakończeniem zawsze jest umieszczenie ciała zwierzęcia na cmentarzu.
Sprawdź również:
- kremacja kota cena Szczecin https://animaleden.pl/urny-i-pamiatki/
Wybór urny dla zwierzęcia
Krematoria oferują różnorodny wybór urn na prochy zwierząt. Znacząco się różnią się od siebie nie tylko pod względem rozmiarów i kształtu, ale również koloru. Wszystkie te parametry wpływają na jej cenę. Jedną z propozycji jest również wybór urn spersonalizowanych, które mogą przedstawiać podobiznę zwierzęcia lub inne związane z nim elementy. Cześć prochów zwierzęcia można również umieścić w jakimś gadżecie na przykład diamencie pamięci.
Ile kosztuje kremacja zwierzęcia?
Nie można jednoznacznie ocenić ceny kremacji, ponieważ wpływa na nią co najmniej kilka aspektów. Przede wszystkim rodzaj kremacji. Zbiorowa jest tańsza niż indywidualna. Po drugie waga zwierzęcia. Im cięższy kot lub pies, tym wyższa cena usługi. Dla psów zasłużonych dostępne są zniżki. Dotyczy to głównie psów, które służyły w organizacjach takich jak: wojsko, policja czy straż graniczna. Podsumowując, strata zwierzęcia jest zawsze dotkliwą stratą i trudnym emocjonalnie wydarzeniem. Niestety należy ciało zwierzęcia godnie pochować. W związku z tym coraz więcej właścicieli wybiera opcję kremacji, która jest bezpieczna i pozwala legalnie zutylizować ciało. Właściciele mają do wyboru dwa jej podstawowe rodzaje, a także szereg dodatkowych usług takich jak wybór spersonalizowanej urny czy organizowanie ceremonii pożegnalnej. Wszystkie te elementy pomagają przeżyć stratę.