Jak wykonać ozonowanie

Jak wykonać ozonowanie

Coraz częściej mówi się o ozonowaniu, jako jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się, przed na przykład wirusem SARS-COV-2. Szczególnie dotyczy to takich sytuacji, kiedy można zarazić się wirusem w wyniku kontaktu, na przykład z powierzchniami lub przedmiotami, na których ten wirus osiadł, w wyniku na przykład kichnięcia przez osobę zarażają. Dodatkowo ozonowanie może nas chronić przed wieloma innymi wirusami oraz bakteriami, które oczywiście nie wzięły sobie wolnego w trakcie trwania pandemii wirusa SARS-COV-2. Spójrzmy zatem na to, jak wykonać ozonowanie mieszkania  lub dezynfekcję biura, lub innego dowolnego pomieszczenia.

Zamówić firmę, czy ozonować samodzielnie?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ten fakt, że na rynku obecnie istnieje bardzo dużo firm, które oferują komercyjne ozonowanie biur oraz innych pomieszczeń. Oczywiście, jeśli byśmy chcieli korzystać z usług takiej firmy długofalowo, będą z tego tytułu dość spore koszty. Dlatego wiele osób wolałoby przeprowadzać ozonowanie na własną rękę. Dotyczy to zarówno do osób prywatnych, jak i firm oraz dużych korporacji. Jeśli sprawdzimy rynek różnego rodzaju akcesoriów elektronicznych lub powiązanych z medycyną urządzeń okaże się, że na rynku komercyjnym istnieje bardzo szeroka oferta ozonatorów. Dlatego kuszące jest, aby kupić takiej ozonator i ozonować na własną rękę. Oczywiście wszystko to będzie miało sens, pod jednym ważnym warunkiem, że będziemy ozonować prawidłowo i skutecznie. Spójrzmy, jak należy prawidłowo wykonać ozonowanie.

Po pierwsze kup dobry ozonator

Pierwsza sprawa to zakupienie odpowiedniego ozonatora https://ozonowanie24.com.pl/. Chodzi tutaj głównie o to, że ozonatory, które są na rynku, występuje oczywiście w różnych cenach. Cena ta może mieć związek na przykład z firmą, która go produkuje, ale częściej związana jest z wydajnością. Możemy spokojnie założyć, że im mniej wydajny ozonator, tym będzie tańszy. Jeżeli jednak chcemy skutecznie ozonować, musimy kupić ozonator, który będzie dopasowany do pomieszczeń, które będziemy chcieli ozonować. Nie będziemy w stanie na przykład ozonować całego mieszkania jednocześnie. Podobnie jak nie będziemy w stanie ozonować całego biurowca, dlatego, kiedy kupujemy ozonator, to musi on być dopasowany przede wszystkim, do największego pomieszczenia, jakie występuje czy to w domu, czy to w mieszkaniu, czy to biurowcu. Jeżeli jednak pomieszczenia są na tyle duże, że nie dostaniemy na rynku ozonatora, którego potrzebujemy, to musimy kupić dwa lub więcej ozonatorów w takiej ilości, aby były one w stanie ozonować skutecznie największe pomieszczenie.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Ozonator to jednak nie wszystko. Musimy również zapewnić w pomieszczeniu ozonowanym odpowiednią cyrkulację powietrza. Spowodowane jest to tym, że ozon, który wytwarza się w ozonatorze, jest cięższy od powietrza atmosferycznego. Powoduje to taką sytuację, że kiedy wytwarzamy ozon, to automatycznie ma on tendencję do tego, żeby posiadać przy podłodze. Jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej cyrkulacji powietrza (wspomnijmy tutaj, że chodzi o cyrkulację wymuszoną), to skutecznie zdezynfekujemy podłogę i wszystko, co jest poniżej ozonatora, natomiast wyższe części ozonowanego pomieszczenia, nie będą skutecznie dezynfekowane. Zanim zaczniemy ozonować, zaopatrzyć się również w wydajny wentylator. Najbezpieczniej jest założyć, że jeden wentylator powinien przypadać na jeden ozonator.

Odpowiednie stężenie ozonu

Nie będziemy skupiać się tutaj nad mechaniką działania ozonu https://ozonowanie-warszawa.info.pl/, ale musimy wspomnieć o tym, że aby ozonowanie było skuteczne, to w ozonowanym pomieszczeniu musimy osiągnąć pewne stężenie krytyczne, które w różnych publikacjach naukowych, jest określane jako stężenie, które zapewnia wysoką skuteczność ozonowania. Innymi słowy, stężenie to daje wysokie prawdopodobieństwo, że większość cząsteczek wirusa lub innego mikroba, który nam zagraża, zetknął się z ozonem i został przez ozon zniszczony. Jeżeli chcemy monitorować takie stężenie, możemy zastosować dwie metody. Jedna jest bardziej skuteczna, druga mniej. Bardziej skuteczna metoda jest niestety bardziej kosztowna i wymaga użycia detektora ozonu. Dzięki takiemu detektorowi możemy zmierzyć w czasie rzeczywistym, jakie osiągamy stężenie. Druga metoda, jak wspomniano mniej skuteczna, ale również zalecana (jeżeli nie stać nas lub nie chcemy kupować detektora) to skorzystanie z tabel ozonowanie. Tabele ozonowania, zestawiają kubaturę pomieszczenia oraz wydajność ozonatora, a jako wynikową podają czas, przez jaki powinien być włączony ozonator, aby osiągnąć zamierzone stężenie. Metoda ta posiada swoje błędy, a aby była skuteczna, musimy również spełnić szereg innych warunków.

Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania

Jeżeli chcemy, aby ozonowanie oparte na tabelach było skuteczne, czyli aby jego skuteczność była zbliżona do maksymalnie możliwej, powinniśmy przygotować pomieszczenie, a przede wszystkim powinniśmy je dobrze uszczelnić. Brak wycieków ozonu z pomieszczenia gwarantuje, że zastosowanie tabeli ozonowania, będzie dość dokładne.