Jak wybrać odpowiedni dom dla seniorów?

Życie ludzkie ma to do siebie, że nikt z nas nie wie jak skończy swój żywot. Jedni z nas dożywają solidnych lat w zdrowiu i w formie, a inni niestety potrzebują w ostatnich latach życia całodobowej opieki. Pierwsza opcja jest oczywiście atrakcyjniejsza, ale niestety wciąż wiele osób zalicza się do drugiej grupy. Mało kto sobie zdaje sprawę jak trudna jest opieka nad starszą osobą z poważną chorobą. Dopiero dociera to do człowieka w momencie przeżycia na własnej skórze.

Czy jesteśmy w stanie zająć się drugą osobą?

Mało kto zdaje sobie sprawę, co oznacza opieka nad drugą osoba przed dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jest to coś nieziemsko trudnego i wyczerpującego. Szczególnie gdy dotyczy to osoby, która nadal jest aktywna zawodowo oraz poza koniecznością opieki nad swoją chorą matką czy też ojcem, ma swoją własną rodzinę. Zwykle dochodzi do rozpadów w rodzinie, kłótni oraz sytuacji, w których nikt z nas nie chciałby się znaleźć.

Wiele osób w takiej sytuacji nie jest w stanie zająć się osobą schorowaną. Najczęściej z uwagi na konieczność pracy. Trzeba przecież zarabiać oraz z czegoś żyć. Zawsze oczywiście można wynająć do pomocy opiekunkę. Jednak ceny opiekunek w Polsce są bardzo wysokie i nie do końca każdego na taki wydatek stać. Osoba starsza oczywiście ma swoją emeryturę, ale każdy z nas doskonale wie jak wyglądają w Polsce emerytury. Są to po prostu emerytury głodowe.

Musimy zatem podjąć bardzo ważną decyzję. Czy oddamy osobę do domu dla seniora https://www.wiejskieklimaty.net/oferta/zostan-mieszkancem/? Z jednej strony można to traktować jako osobistą porażkę, ale z drugiej czasami jest to jedyne wyjście. Wszystko jest zależne jaki dom dla seniora wybierzemy.

Sprawdźmy dokładnie to miejsce

Na pewno nikt z nas nie powinien oddawać bliskiej sercu osoby do pierwszego lepszego domu dla seniorów, gdzie tylko są miejsca. Jest to naprawdę nieodpowiedzialne oraz absolutnie nie do przyjęcia. Gdy podjęliśmy decyzję o oddaniu danej osoby do tego miejsca, to należy dokładnie sprawdzić każdy dom dla seniorów z osobna. Najlepiej jest zrobić sobie wydruk domów dla seniora z lokalizacji nas interesującej. Bardzo ważne jest to, aby dany dom dla osób starszych nie znajdował się zbyt daleko od miejsca naszego zamieszkania. Im bliżej tym lepiej. Chcemy przecież odwiedzać regularnie daną osobę. Poza samą lokalizacją należy wybrać pomiędzy domem dla seniora prywatnym, a państwowym.

To, który z nich jest lepszym wyborem trudno jednoznacznie określić. Najczęściej lepsze warunki, pakiet zajęć, rehabilitacji czy też posiłki są o wiele lepsze w prywatnych domach tego typu. Jednak w przypadku tego wyboru musimy się liczyć z wysokimi kosztami. Koszt miesięczny wynosi (w zależności od miasta) między 3500 złotych, a nawet 8000 złotych. Jak widzimy koszt mały nie jest. Zwykle emerytura miesięczna nie jest w stanie pokryć tam wysokiej kwoty. Musimy zatem zdecydować czy stać nas, aby dopłacać każdego miesiąca za pobyt.

Jeśli nie to zawsze do wyboru mamy domy państwowe. Najczęściej są mocno oblegane, a więc musimy się liczyć z tym, że miejsca od zaraz możemy nie znaleźć. A jak z opłatami w tego typu miejscach? Najczęściej opłata wynosi między 70 procent, a 80 procent emerytury. Cenowo wygląda to rozsądniej, ponieważ nie musimy pokrywać dodatkowych kosztów ze swojej kieszeni. Jedna w przypadku wyboru domu dla seniorów nie liczy się dla nas cena, a jakość. Musimy to być dom z fachową kadrą, opieką lekarską, dobrym jedzeniem oraz świetnymi warunkami życiowymi. Oczywiście jak najbardziej taki znajdziemy. Musimy jednak troszkę poszukać.

Nie odbierajmy tego jako swojej porażki

Nie wolno nam w żadnym przypadku traktować tego jak własnej porażki. Pamiętajmy, że oddając matkę, ojca, dziadka czy też babcię, to tak naprawdę chcemy poprawić jej warunki oraz opiekę. Czasami nie jesteśmy w stanie zaopiekować się daną osobą należycie. Na pewno nie zrobimy tego lepiej od doświadczonych opiekunek, pielęgniarek oraz lekarzy. Jest to oczywiste. Na pewno wybierając dobry dom dla seniora https://www.wiejskieklimaty.net/o-nas/nasze-atuty/, bliska nam osoba nie będzie nam tego miała za złe. Nie jest to porzucenie, a zadbanie o lepsze warunki. Oczywiście nie możemy zapominać o bliskiej nam osobie. Odwiedzajmy ją kilka razy w tygodniu, aby nie czuła się samotnie. Musi wiedzieć, że w dalszym ciągu ma kochającą rodzinę. Oczywiście na święta czy też innego rodzaju uroczystości w ramach możliwości daną osobę możemy, a wręcz powinniśmy zabierać do domu. Przecież jak święta to tylko z całą rodziną. Nie ma innej możliwości.

Podsumowanie

W momencie pobytu osoby z naszej rodziny w tego typu miejscu, na pewno powinniśmy bacznie obserwować czy jest czysta, codziennie przebierana, ma dobre warunki oraz jest najedzona. Popadajmy czasem niezapowiedzianie do tego domu, aby zobaczyć jak wygląda opieka kadry lekarskiej, pielęgniarek czy też opiekunek. Przy okazji sprawdźmy czystość w pokoju oraz całym domu. Lepiej mieć pewność, że wszystko jest w porządku, aniżeli później żałować, że czegoś nie pilnowaliśmy. Mamy jak najbardziej do tego pełne prawo.