Plecak worek dla dziecka – jak uszyć?

Plecak worek dla dziecka - jak uszyć?

Plecaki w formie worków zyskują coraz większą popularność. Tego typu plecaki doskonale nadają się dla dzieci, ponieważ mogą pomieścić wiele przedmiotów i jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Worki na sznurkach nie przeszkadzają dziecku podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu, dlatego też mogą zabierać je ze sobą w każde miejsce. Zamiast inwestycji w drogi, markowy plecak typu worek, warto podjąć próbę wykonania go samodzielnie. Uszycie plecaka dla swojej pociechy nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebny materiał i wykonać kilka prostych kroków w celu zszycia go w odpowiedni sposób. Samodzielnie wykonany plecak worek będzie powodem do wielkiej dumy oraz satysfakcji dla rodzica, a także radości u dziecka.

Zakup potrzebnego materiału i innych elementów

Poszukiwania materiału na plecak worek dla dziecka to jedna z najprzyjemniejszych czynności. Przeglądanie licznych tkanin dostępnych w wielu kolorach oraz wzorach, może nawet powodować trudności podczas wyboru. Warto dokonywać wyboru razem z dzieckiem, dla którego przeznaczony będzie uszyty produkt. Dzięki temu zyska się gwarancję zadowolenia i radości pociechy już po wykonaniu całego projektu. Plecaki worki najczęściej uszyte są z materiału w jednakowym kolorze i wzorze. Jednakże możliwe jest łączenie ze sobą większej ilości materiałów, dlatego należy dokładnie zaplanować ostateczny wygląd plecaka. Aby plecak miał wymiary odpowiednie dla dziecka, należy kupić pół metra bieżącego upatrzonej tkaniny. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materiały wodoodporne, dzięki czemu worek nie będzie się mocno brudził, a także możliwe będzie ich łatwe czyszczenie w razie potrzeby. Do wykonania plecaka worka potrzebny jest również bawełniany sznurek o długości kilku metrów. Wybór sznurka powinien być przemyślany, aby jego kolor i grubość zostały odpowiednio dopasowane do materiały i oczekiwań dziecka. Nici służące do zszywania materiału, powinny mieć taki sam kolor jak wszystkie wykorzystane materiały, dzięki czemu nie będą się w żaden sposób odznaczać i za bardzo rzucać w oczy.

Akcesoria do projektowania i szycia

Po zakupie potrzebnej ilości materiału na plecak worek, sznurka bawełnianego oraz nici, należy przygotować wszystkie akcesoria do szycia. W pierwszej kolejności należy odpowiednio zaprojektować cały plecak. Potrzebne do tego szpilki, ołówek, kredka krawiecka lub nawet kreda, a także odpowiednie nożyczki. Uszycie plecaka worka dla dziecka bez użycia maszyny, może stanowić ogromne wyzwanie. Dlatego też w przypadku braku własnej maszyny do szycia, warto skorzystać z pożyczonej, dzięki czemu cały projekt zostanie wykonany sprawnie i bez większych trudności. Aby wykroić potrzebne kawałki tkaniny, należy wymierzyć i narysować kilka prostokątów. Po pierwsze dwa prostokąty, które będą stanowiły worek, muszą mieć odpowiednio duże wymiary po mniej więcej trzydzieści centymetrów wzdłuż każdego boku. Po drugie potrzebne są dwa podłużne prostokąty, w których jeden bok powinien mieć trzydzieści centymetrów, a drugi pięć lub sześć centymetrów. Konieczne są także cztery prostokąty o wymiarach około czterech na sześć centymetrów. Następnie rozrysowane i dokładnie wymierzone kawałki materiału należy wyciąć za pomocą nożyczek krawieckich. Bardzo ważna jest staranność, aby żaden z kawałków nie był poszarpany.

Zszywanie materiału

Pierwszym krokiem szycia plecaka worka jest zagięcie krótszych boków podłużnych prostokątów i wykonanie zszycia w tym miejscu. Następnie dłuższy bok każdego podłużnego prostokąta należy przyszyć do krótszego boku największych kawałków materiału. Podłużne prostokątny będą osłaniać bawełniany sznurek, dlatego w następnym kroku powinny być złożone na pół i przyszyte do wewnętrznej strony największych prostokątów. Z czterech najmniejszych prostokątów powstają szlufki, przez które następnie zostanie przewleczony bawełniany sznurek. Aby wykonać szlufki, przede wszystkim trzeba złożyć po dwa prostokąty kolorową stroną materiału do siebie. Tak przygotowane, złożone prostokąty należy zszyć wzdłuż trzech boków, jednocześnie jeden krótszy pozostawiając bez szwu. W następnym kroku, zszyte w ten sposób prostokąty powinny być wywinięte  taki sposób, aby kolorowa strona materiały znalazła się po zewnętrznej stronie. Tak przygotowane szlufki pozwolą na przyszycie ich krótszego boku do worka. Największe kawałki materiału najlepiej jest zszywać po wewnętrznej, czyli lewej stronie, dzięki czemu szwy będą estetycznie ukryte. Po zakończeniu tego etapu, worek można przewinąć na właściwą stronę i przeciągnąć przygotowany, bawełniany sznurek przez właściwe otwory. Przede wszystkim trzeba właściwie wymierzyć ilość sznurka, dzięki czemu każde ramię będzie tej samej długości. Utrata proporcji podczas przeciągania sznurka, może spowodować mniejszy komfort noszenia i użytkowania worka na co dzień. Poprawnie zaprojektowany, przygotowany, a następnie wykonany plecak worek, może być świetnym prezentem dla dziecku, który zapewni mu ogromną radość i jednocześnie satysfakcję dla rodzica.