Jak wybrać dysk zewnętrzny?

W dzisiejszych czasach ilość plików magazynowanych na dyskach komputerów czy laptopów jest tak duża, że standardowy dysk twardy może okazać się całkowicie niewystarczający. Zakup dysku SSD przenośnego i zewnętrznego okazuje się czasami niezbędne. W większości przypadków taki zewnętrzny dysk SSD/HDD podłącza się bezpośrednio do portów USB. W niniejszym artykule doradzamy, jak wybrać dysk zewnętrzny. Zapraszamy do lektury!

Dysk zewnętrzny – co to takiego? 

Czym dokładnie jest dysk zewnętrzny? Jest to przenośny nośnik danych, czyli tak zwane urządzenie pamięci masowej w dedykowanej obudowie, która wyposażona jest w interfejs USB. Ten typ pamięci przenośnej zasilany jest w porcie USB. W chwili obecnej na rynku możemy zakupić dwa rodzaje dysków: dyski SSD przenośne i zewnętrzne oraz dyski HDD. Warto wiedzieć, że zakup dysku zewnętrznego nie jest konieczny, jednak może być bardzo pomocny w odciążeniu komputera oraz uporządkowaniu wszystkich danych. 

W sposób szczególny zalecamy zakup dysku zewnętrznego wszystkim osobom, które nie mogą uporać się z ogromną ilością plików na dysku twardym komputera lub laptopa. Ogromnym atutem dysków zewnętrznych jest fakt, iż są one bardzo łatwe w obsłudze, pojemne i jednocześnie mają małe rozmiary. Dla wielu osób jest to nieodłączny element komputera.

Do czego przydają się dyski zewnętrzne? 

Producenci nieustannie przygotowują nośniki pamięci o coraz większej pojemności. Wyposażają je również w dodatkowe funkcje i możliwości, dzięki czemu stają się wydajniejsze i bardziej funkcjonalne. Przenoszenie danych z miejsca na miejsce jest dzisiaj niezwykle wygodne dzięki dyskom SSD przenośnym i zewnętrznym oraz dyskiem HDD. Zanim zdecydujemy się na zakup jednego z omawianych niżej dysków, warto najpierw dokładnie zastanowić się, do czego go będziemy wykorzystywać. 

Zarówno dyski SSD przenośne i zewnętrzne jak i dyski HDD są wykorzystywane do przenoszenia dużych ilości danych między różnymi komputerami, do przechowywania kopii zapasowych plików, do zwiększania powierzchni danych bez konieczności migrowania całego dysku oraz coraz częściej do instalowania nowych gier na konsolach typu Xbox czy PS. 

Który dysk lepszy: SSD czy HDD? 

Bardzo wiele osób zadaje sobie następujące pytanie: lepsze są dyski SSD przenośne i zewnętrzne, czy dyski HDD? Oba rodzaje urządzeń mają bardzo wiele różnic. Dyski HDD, czyli tak zwane dyski talerzowe wyposażone są w ogromną ilość części ruchomych (głowice i talerze). Części te są odpowiedzialne za odczytywanie oraz zapis danych. Z tego względu, iż ten rodzaj dysków uważa się obecnie za nieco przestarzały, oferują one dość słabą prędkość pracy. Można to zaobserwować w szczególności podczas kopiowania dużych ilości małych plików. Osoby niecierpliwe z całą pewnością nie powinny sięgać po dyski HDD. 

Dodatkową wadą dysków HDD jest fakt, iż wszystkie części ruchome tych dysków są bardzo mocno podatne na wpływ rozmaitych wibracji i urządzeń, co w przypadku dysków zewnętrznych pełni bardzo ważną rolę. Jednocześnie na korzyść dysków SSD działa bardzo korzystny stosunek ceny do pojemności. Z racji coraz mniejszego popytu są one bardzo tanie. Urządzenie o pojemności 1 TB otrzymamy nawet w cenie 200 złotych. 

Czy zatem dyski SSD przenośne i zewnętrzne w porównaniu z HDD są lepsze? Podstawowym wyróżnikiem tego typu dysków jest brak części ruchomych. Konstrukcja dysków SSD oparta jest na pamięci flash. Wszystkie zapisane przez nas na dysku dane będą o wiele bezpieczniejsze. Dodatkowo, pamięć flash gwarantuje nam o wiele szybsze działanie. Oczywiście, dyski SSD przenośne i zewnętrzne z racji swoich walorów są również o wiele droższe. Najtańsze dyski SSD przenośne i zewnętrzne otrzymamy za 250-300 złotych. Będą one jednak wyposażone w pojemność 128 GB. Aby otrzymać model o pojemności 1 TB, trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 1 tysiąca złotych. 

Aby podjąć ostateczną decyzję, trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, na czym zależy nam najbardziej. Jeśli przede wszystkim potrzebujemy taniego i bardzo pojemnego dysku, najlepszym rozwiązaniem z pewnością okaże się dysk HDD. Każdy, kto kupuje dysk HDD, musi również mieć na uwadze, aby zapewnić mu bezpieczne miejsce, w którym nie będzie on narażony na żadne urazy. Z kolei osoby, które na pierwszym miejscu stawiają szybkość przesyłu danych  oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa, powinny sięgnąć po dyski SSD przenośne i zewnętrzne. Jest to bardzo dobra inwestycja dla każdego, komu zależy na wydajnym działaniu dysku oraz sprawnym zapisie i odczycie danych. 

Dyski zewnętrzne – czy jest to dobra inwestycja? 

Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywista: z całą pewnością tak. Jeśli ilość miejsca na naszym komputerze jest niewystarczająca i nie chcemy już dalej zaśmiecać komputera, zakup dysku zewnętrznego będzie bardzo dobrą decyzją. Dysk SSD lub HDD można potraktować jako zapasowy, który przyda nam się na wszelki wypadek oraz jako stałe miejsce do przechowywania rozmaitych plików. Wybór rodzaju dysku trzeba oczywiście dopasować do swoich preferencji.