Jak wybrać farbę do dachu? – 5 praktycznych wskazówek

Dach stanowi jedną z najistotniejszej części każdego budynku https://smig.pl/gipsy-szpachlowe/. To on wieńczy jego budowę i stanowi synonim bezpieczeństwa i komfortu. Właśnie dlatego tak wiele zależy nie tylko od dobrania odpowiedniego rodzaju pokrycia, jakie będzie go tworzyło, ale też farby, która będzie je chroniła. Na rynku istnieje całe mnóstwo jej rodzajów i kolorów, ale też sklepów zajmujących się jej sprzedażą. W naszym poradniku opiszemy, jak kupić taką farbę, z której będziemy zadowoleni, a która będzie nam służyć długimi latami.

5 wskazówek związanych z wyborem farby do dachu

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo dokonać wyboru właściwej farby do dachu – ten bowiem zakłada nie tylko dobranie jej odpowiedniej wersji kolorystycznej. Zmusza nas do porównywania produktów wielu różnych marek, ale też zwracania uwagi na szczegóły i to, czy rzeczywiście można zaufać konkretnemu producentowi. Poniżej przedstawiamy garść wskazówek, które będą w stanie ułatwić nam podjęcie słusznej decyzji i wyjście z takich założeń, które rzeczywiście nas do tego poprowadzą.

1. Nie patrzmy wyłącznie na cenę i kolor

Prawdą jest, że farba do dachu, której wyboru dokonamy musi być zgodna z naszymi gustami i dostosowana do własnego budżetu. Nie patrzmy jednak wyłącznie na jej kolor i cenę, gdyż ten pierwszy możemy wybrać w niemal dowolny sposób (i to w przypadku farb od większości producentów), a dach nie jest czymś, na czym powinniśmy oszczędzać. Większą uwagę poświęćmy bardziej istotnym aspektom farby – trwałości, odporności na ekstremalne warunki atmosferyczne (w tym przede wszystkim na słońce i deszcz) oraz renomie.

2. Dobierzemy odpowiednią farbę do pokrycia naszego dachu

Nawet jeśli wybierzemy najlepszy i najdroższy z możliwych rodzaj farby, nie przetrwa ona długo na powierzchni, do której nie została przystosowana. Właśnie dlatego najpierw powinniśmy się zastanowić, z czego będzie wykonany nasz dach. Farba do dachu powinna odpowiadać temuż pokryciu – inny jej rodzaj dobierzemy do dachu pokrytego blachodachówką, inny do takiego złożonego z blachy stalowej lub ocynkowanej. Ma to olbrzymie znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę trwałość i wszystkie inne właściwości farby.

3. Zaczerpnijmy opinii – nie tylko profesjonalnej

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj farby, zasięgnij opinii. Pierwszą powinniśmy uzyskać u naszych znajomych – warto pojeździć po nich i zwrócić uwagę na to, w jakiej kondycji jest ich dach. Jeżeli ta będzie odpowiednia, możemy uznać, że farba, którą wybrali rzeczywiście sprawdza się w akcji (bierzmy też pod uwagę to, jak dużo czasu minęło od jej wykorzystania). Opinii powinniśmy szukać również u sprzedawcy, który rzeczywiście zna się na rzeczy – nie oczekujmy jednak doradztwa odnośnie konkretnej farby (wiadome jest, że będzie polecał tę najdroższą, na której zarobi najwięcej), ale odnośnie rodzaju, który sprawdzi się najlepiej w naszym konkretnym przypadku.

4. Zadbajmy o obecność gwarancji

Choć wiele osób uważa, że gwarancja w przypadku czegoś takiego, jak farba do dachu jest czymś iluzorycznym, bo obejmuje wyłącznie farbę, a nie dach zniszczony niewłaściwą jej jakością, tak naprawdę stanowi ona wyznacznik jakości. Producenci dają ją, gdy są świadomi jakości swojego produktu – miejmy to na uwadze i starajmy się wybrać taką, na którą dają jak najwięcej gwarancji.

5. Nie ignorujmy walorów estetycznych

Mimo, że wielokrotnie zwracamy uwagę na aspekty czysto techniczne farby do dachu, nie oznacza to, że jej wygląd i kolor nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Powinien on pasować do ogólnej stylistyki naszego domu, ale i być zgodny z naszym indywidualnym gustem. Pamiętajmy, że wyboru farby dokonujemy na długie lata naprzód – nie ulegajmy więc aktualnym trendom, a kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem. Patrzmy w przyszłość i wybierzmy takie rozwiązanie, które będzie efektowne teraz, ale i w perspektywie kilku (lub nawet kilkunastu) lat.

Farby do dachu – gdzie je kupować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na zakupy Internetowe. Naszym zdaniem jednak farby do dachu powinniśmy szukać wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Po pierwsze, tylko w nich jesteśmy w stanie zobaczyć na żywo, jak rzeczywiście wyglądają https://smig.pl/smig_d-2/. Sklepy często dysponują próbkami, które pozwalają na zobaczenie koloru i faktury farby na prawdziwym kawałku blachy. W sklepach stacjonarnych możemy też sięgnąć po porady specjalisty, który rzeczywiście zna się na rzeczy i jest w stanie dobrać taki rodzaj farby, który dostosuje się do naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Podsumowanie

Farby do dachu występują w tylu różnych wariantach, nie tylko kolorystycznych, że ciężkim może się okazać wybór takiej, która spełni nasze oczekiwania i wymagania, a przy okazji dopasuje się do dachu naszego budynku. Pamiętajmy jednak, że podchodząc do tego wyboru nie powinniśmy kierować się zasadą “im taniej, tym lepiej”. Choć bowiem nie zawsze droższa farba jest tą lepszą, zazwyczaj tak jest – a my powinniśmy nadawać priorytet właśnie jakości. Nawet jeśli będziemy musieli wydać nieco więcej pieniędzy.