W jaki sposób powstrzymać uzależnienie od komputera?

Codziennie internet przegląda niemal każdy z nas. Wiele osób ogląda też w internecie filmy, słucha muzyki czy też gra w różnego rodzaju gry. Niestety, internet wcale nie jest naszym najlepszym przyjacielem. Wręcz przeciwnie, nieodpowiednio dawkowany może stać się naszym największym wrogiem. Jak powstrzymać uzależnienie od komputera? Kiedy zgłosić się na terapię uzależnień od internetu? Jak pomóc swojemu dziecku? Odpowiadamy.

Net-life balance

W ostatnim czasie wiele osób używa sformułowania work-life balance. Oznacza ono znalezienie odpowiednich proporcji w swoim życiu pomiędzy pracą, a życiem osobistym. Tymczasem powinniśmy szukać również w naszym życiu net-life balance. Co to dokładnie oznacza? Otóż w tym przypadku musimy znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy życiem wirtualnym, a realnym. Internet ułatwia nam codzienne funkcjonowanie – to nie ulega żadnej wątpliwości. Niemniej jednak nie oznacza to, że powinniśmy całymi dniami surfować po sieci. Jest to bardzo niebezpieczny nawyk, który prowadzi wprost do uzależnienia. Co więcej, przez nadmierne używanie internet przestaliśmy dostrzegać, że istnieje także życie realne, a nie tylko wirtualne. Nie spotykamy się ze znajomymi, nie wypożyczamy książek z biblioteki, a niektórzy nawet nie zauważają, jak na wiosnę przyroda budzi się do życia. Świat realny niemalże przestał nas interesować. Pytanie, czy internet może go zastąpić? Oczywiście, że nie! Dlatego też powinniśmy skupić się na tym, aby dostrzegać rzeczywistość. Internet powinien być jedynie dodatkiem do naszego życia. Jak to zrobić? Zacznijmy od prostych zmian. Jadąc autobusem poobserwujemy krajobrazy albo poczytajmy książkę w formie papierowej. Zamiast sprawdzać co chwila konto na portalach społecznościowych, spotkajmy się ze znajomymi. W miejscu wirtualnych podróży na koniec świata urządźmy sobie małą wycieczkę za miasto. Te małe zmiany, wbrew pozorom, pomogą nam zatrzymać rozwijający się niemal u wszystkich już nałóg internetowy.

Kiedy udać się na leczenie?

Ośrodki leczenia uzależnień od internetu przyjmują osoby w każdym stadium uzależnienia. Dla większości z nich spędzenie nawet kilku minut bez sprzętu, który ma dostęp do internetu, to prawdziwa katorga. Ośrodki terapii przyjmują pacjentów w ramach NFZ bądź też prywatnie. Sama terapia dla uzależnionych polega na spotkaniach z psychologiem. Ten zaś rozpozna źródło naszego problemu, a także pomoże nam uporać się z nałogiem. Niemniej jednak, wcale nie jest to takie proste, jak się wydaje. To nie jest tak, że samo zgłoszenie się na terapię daje nam szansę na wyleczenie. Uzależnienie od internetu jest trudnym nałogiem do zwalczenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że trudno nam całkowicie odstawić internet. Czasami może okazać się konieczne udanie się do kliniki odwykowej. W ośrodku leczenia uzależnień zostaniemy odcięci od internetu na jakiś czas. W zamian oczywiście terapeuci w inny sposób zorganizują nam czas. Pobyt w ośrodku zamkniętym ma charakter typowego odwyku. Niemniej jednak zwykle tego typu ośrodki przyjmują pacjentów jedynie prywatnie. Publiczna służba zdrowia stawia bowiem na leczenie nałogów takich jak alkoholizm, narkomania czy lekomania. Do leczenia uzależnień od internetu nie przywiązujemy aż tak dużej wagi, jaką powinniśmy. Na leczenie powinniśmy się zgłosić, jeśli czujemy, że internet zawładnął naszym życiem. Nie potrafimy spędzić nawet chwili bez przeglądania stron internetowych, grania w gry czy oglądania czegoś w internecie. Zaniedbujemy przy tym inne obowiązki, na przykład pracę czy naukę.

Samodzielny odwyk

W przypadku lekkiego uzależnienia, na jakie cierpi większość z nas, możemy zrobić sobie mały odwyk na własną rękę. Wystarczy tylko przez jakiś czas nie zaglądać do internetu. Co więcej, możemy pójść również o krok dalej. Usuńmy konta na portalach społecznościowych, przestańmy udzielać się na formach internetowych. Taka forma własnej terapii może okazać się bardzo skuteczna, niemniej jednak tylko przy lżejszych formach uzależnień, gdy jeszcze kontrolujemy swój stan. Dobrze jest raz na jakiś odpocząć od internetu. Wiele osób decyduje, że podczas weekendu lub wakacji nie zajrzy na żadną stronę internetową.

Jak pomóc dziecku?

Internet fascynuje dzieci, lecz z drugiej strony stanowi dla nich źródło różnego typu niebezpieczeństw. Jak powstrzymać uzależnienie od internetu naszego dziecka? Najlepiej dawkować mu dostęp do sieci. Przykładowo możemy ustalić, że będzie ono przeglądać internet jedynie godzinę dziennie. Dotyczy to oczywiście starszych dzieci. Młodsze w ogóle nie powinny mieć dostępu do komputera. Niestety, często to my, rodzice, dajemy dzieciom zły przykład. Jeśli sami całymi dniami przesiadujemy w sieci, to dzieci będą chciały robić to samo. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej rozrywki, to będzie szukać jej w internecie. W przypadku dzieci o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Niemniej jednak wymaga to sporego zaangażowania ze strony rodziców. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy uzależnienia, zgłośmy się od razu po pomoc.