Gładzie

Gładzie

Gładzie szpachlowe – co warto o nich wiedzieć? Brakuje Ci pomysłu, co zrobić, by wreszcie poradzić sobie ze ścianami, które są bardzo nierówne? Na szczęście są tutaj skuteczne sposoby. Muszą być jednak zastosowane właściwe gładzie szpachlowe. Czym wyróżniają się te materiały budowlane? Czy gładzie szpachlowe mogą być stosowane tylko w przypadku nowego budownictwa? Jakie materiały budowlane z tej kategorii są szczególnie rekomendowane?

Gładzie szpachlowe – czym są?

Dawniej w głównej mierze były stosowane inne rozwiązania. Przede wszystkim chodzi o tynki cementowo-wapienne. Warto jednak podkreślić, że ta opcja charakteryzuje się wieloma wadami. M.in. chodzi o chropowatą fakturę, która nie prezentuje się do końca estetycznie… Poza tym po latach trudno jest uchronić się przed rozmaitymi, widocznymi uszkodzeniami na powierzchni. Z tego względu coraz częściej zaczęto stosować gładzie szpachlowe. Czym one w ogóle są? To bardzo popularne materiały budowlane, które z powodzeniem można dopasować do ścian znajdujących się wewnątrz oraz na zewnątrz budynków (mamy bowiem rozmaite rodzaje tych produktów). Zazwyczaj gładzie szpachlowe składają się z gipsu. Ma on kilka zadań do wykonania. Chodzi zaś nie tylko o „wiązanie” materiału, ale także o jego właściwe wypełnianie. Przeważnie nie brakuje też paru innych składników, które występują pod postaciami przydatnych minerałów. Swoje role do spełnienia mają również substancje opóźniające wiązanie gipsu (na skutek ich działania można spokojnie i precyzyjnie realizować prace remontowe w domu, mieszkaniu itp.), czy plastyfikatory. Co jeszcze jest ważne? W sklepach z tym asortymentem można zdecydować się na rozmaite formy tych produktów. Niektórzy wybierają gładzie szpachlowe pod postacią pasty. Inni stawiają na suche mieszanki.

Gładzie szpachlowe – poznaj najważniejsze zalety

Takie materiały budowlane są bardzo uniwersalne. Możesz bowiem swobodnie zdecydować się na odpowiednie gładzie szpachlowe do zrobienia porządku ze ścianami znajdującymi się w różnych pomieszczeniach. Nie ma problemu, by zastosować te materiały też w przypadku elewacji. Dzięki nim można poradzić sobie z rozmaitymi nierównościami i uzyskać wygładzoną powierzchnię, która nie będzie chropowata. To nie koniec. Przy okazji można zatroszczyć się o odpowiedni kolor, aby jeszcze bardziej „odświeżyć” konkretne pomieszczenie. Co dodatkowo sprawia, że tak dużo osób decyduje się na nowoczesne gładzie szpachlowe? Wbrew temu, co niektórzy sądzą na ten temat, stosując te materiały budowlane można ustrzec się przed kurzem, który zbiera się wokół porowatej faktury. Ma to zaś bardzo duże znaczenie dla alergików, którzy muszą szczególnie uważać na drobinki. Poza tym użytkownicy (dzięki zastosowaniu gładzi szpachlowych) mogą liczyć na to, że potem bez żadnego problemu naniosą w praktyce farby na ściany. Ich aplikacja będzie bowiem ułatwiona. Co ważne, są na rynku gładzie szpachlowe, które mogą być z powodzeniem stosowane nawet przez osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z takimi materiałami budowlanymi.

Kiedy można zastosować gładzie szpachlowe?

Gładzie
Gładzie

Do powyższych zalet na pewno można dopisać jeszcze jedną. Chodzi o uniwersalność. Okazuje się, że gładzie szpachlowe mogą być zastosowane nie tylko w przypadku rozmaitych pomieszczeń. Wiele osób zastanawia się, czy to rozwiązanie jest dedykowane wyłącznie dla nowego budownictwa. Na szczęście nie. Nie ma bowiem przeszkód, by gładzie szpachlowe były zastosowane np. w czasie remontu mieszkania w relatywnie starym bloku itp. Na pewno jednak warto być tutaj ostrożnym. Nie można bowiem decydować się na pierwsze z brzegu gładzie szpachlowe. Te materiały budowlane powinny być wyselekcjonowane od odpowiedniego producenta. Liczy się także to, by dobrać je do konkretnych ścian. Pod kątem aktualnego stanu, wyglądu, a także ogólnych warunków panujących w danym pomieszczeniu (m.in. trzeba uwzględnić wysoki poziom wilgotności, temperatury itp.). Dlatego należy zastanowić się przed finalnymi zakupami. Jeśli nie wiesz, jakie gładzie szpachlowe zastosować, to poproś o wsparcie ekspertów, którzy na co dzień sprzedają ten asortyment w sklepach.

Dlaczego gładzie gipsowe są najbardziej popularne?

Na rynku mamy rozmaite gładzie szpachlowe. Można zatem zdecydować się na materiały gipsowe, wapienne, cementowe, czy polimerowe… Statystyki pokazują, że zdecydowanie najwięcej osób wybiera ten pierwszy wariant. W tym przypadku kluczowym składnikiem jest oczywiście gips. Cechuje się on relatywnie małym stopniem granulacji. Należy dodać, że gips może tutaj występować pod dwoma postaciami. Chodzi o materiały pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Stosując te gładzie szpachlowe możesz uzyskać odpowiednie walory wizualne. Ściany będą właściwie wyrównane. W ten sposób można poradzić sobie nawet ze sporymi nierównościami i widocznymi uszkodzeniami. Takie gładzie gipsowe można nabyć nie wydając przy okazji wielkich pieniędzy. Są one produkowane na co dzień przez rozmaite firmy. A im większa rywalizacja, tym lepiej dla Klienta. Warto dodać, że gładzie gipsowe świetnie sprawdzają się np. w pokojach mieszkalnych.

angielski francuski niemiecki hiszpański