Zwroty i podstawowe aspekty dotyczące monitorów, które każdy z nas powinien znać.

4K, UHD, Free Sync. Spójrz na dowolną stronę internetową lub sklep online, który oferuje monitory, a spotkasz się z oszałamiającą liczbą skrótów używanych do opisania właściwości danego sprzętu. Prawdą jest, że większość konsumentów po prostu pragnie jak największego monitora https://vobis.pl/monitor-20-cali. Mimo wszystko warto zastanowić się nad parametrami, specjalnymi funkcjami i możliwościami, które oferuje przeglądany przez nas gadżet. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, dzięki którym puste terminy określające specyficzne parametry monitorów nabiorą sensu i pomogą ci dokonać mądrzejszego wyboru podczas zakupów.

2K/4K

Oba powyższe terminy odnoszą się do rozdzielczości, które są wyższe od “standardowych” 1920×1080 pikseli. Monitory 4K to media oferujące 3840×2160 rozdzielczości, która zaskoczy nawet najbardziej wymagającego gracza. Rozdzielczość 2K to odrobina mniej użytkowego standardu, jednak nadal oferuje aż 2048×1080.

Proporcja obrazu

Mówiąc w skrócie, proporcja obrazu opisuje szerokość wyświetlacza w stosunku do jego wysokości. Każdy monitor https://vobis.pl/komputery/monitory ma określony X szerokości i Y wysokości. Częstym współczynnikiem kształtu, który jest stosowany w dzisiejszych monitorach komputerowych, jest skala 16:9. Nowoczesna skala 16:9 zastąpiła starszą skalę 4:3, która była bardzo popularna jeszcze 20 lat temu. Niestety skala 4:3 nie wniosła ze sobą zbyt dobrych doświadczeń podczas użytkowania monitora. Tamtejszy rozmiar był niemal kwadratowy.

BFGD

BFGD to pierwsze wielkoformatowe monitory do gier. Są pierwszą wyprawą Nvidii, która miała upiększyć rynek monitorów i całkowicie nowe rozwiązanie. Standardowe specyfikacje w przypadku BFGD obejmują 65 calowe ekrany, które oferują monstrualną wysokość i szerokość. Są też wyposażone w częstotliwość odświeżania obrazu o wysokości 120Hz, rozdzielczość 4K i technologię synchronizacji.

HDR

HDR to anglojęzyczny skrót, który w rozwinięciu oznacza High Dynamic Range. Ta specyfikacja odnosi się w monitorach do panelu, który ma możliwość wyświetlania niezwykle szerokiego zakresu jasności na jednym ekranie. Innymi słowy, ekran HDR jest zdolny do wyświetlania bardzo jasnego koloru, jak i bardzo ciemnego na tym samym obrazie. W branży multimediów mówi się, że ekran bez HDR to po prostu standardowy zakres dynamiczny wśród barw. Bez tej funkcji paleta barw niestety będzie mniejsza, z kolei obrazy ze skrajnie jasnymi i ciemnymi obszarami będą wyświetlane z dużo mniejszym kontrastem i żywotnością kolorów.

V-Sync

Poważne niedopasowanie związane z częstotliwością odświeżania obrazu na monitorach, które możemy zaobserwować szczególnie w dynamicznych grach typu FPS , może doprowadzić do rozmywania obrazu w miejscach, w których obszar gry nie zdążył się jeszcze zrenderować. Synchronizacja typu V-Sync jest funkcją w monitorach, która star się przeciwdziałać takim sytuacjom, aby zachować płynność podczas poruszającego się obrazu na monitorze w grach. Funkcja ta ma za zadanie dopasować częstotliwość odświeżania do ilości klatek na sekundę, które posiada użytkowany do gier sprzęt.

Pixel

Jest to indywidualny element każdego wyświetlacza bez względu na rozmiar, model, firmę i parametry. Pixel generuje kolor, tworząc jedną, małą kropkę obrazu, Nowoczesne monitory https://vobis.pl/monitor-32-cale-4k zostały wyposażone w setki tysięcy, a nawet miliony pixeli na swoim ekranie. Pixele współpracują ze sobą, aby wygenerować obraz na szerokości i długości całego monitora. Znana nam rozdzielczość, którą opisujemy każdy poszczególny ekran to właśnie liczba pixeli, która została wygenerowana w celu pokrycia całego obrazu na monitorze. Dla przykładu standardowy panel obrazu, który został wyposażony w rozdzielczość 1920×1080 to iloraz pixeli, który daje nam łączny wynik 2 073 600 pixeli na całym ekranie. Warto wiedzieć o tym, że same pixele nie są miarą poszczególnych obrazów. Możesz na przykład mieć niewielki monitor o przekątnej 32 cali z powyższą jakością, a także oglądać wideo na swoim telefonie w rozdzielczości 1080p mimo tego, że jest on kilkukrotnie mniejszy od monitora lub telewizora. Bardzo często okazuje się jednak, że pixele na bardzo dużym panelu mogą być lepiej widoczne indywidualnie niż na małym wyświetlaczu w postaci tableta lub smartfona, które mają tę samą rozdzielczość.

Czy warto zwracać uwagę na jak najlepsze parametry i wyposażyć się w najlepszy na rynku sprzęt?

Odpowiedź na to pytanie brzmi i tak i nie. Na same parametry z pewnością warto zwracać uwagę, chociaż po to, aby nie przepłacić za sprzęt, który moglibyśmy kupić o wiele taniej. Jednakże nie każdemu przydadzą się w domu monitory o jak najlepszej jakości. Co z tego, gdy zakupisz monitor Ultra HD, z najlepszą jakością odświeżania obrazu, gdy posłuży ci on do oglądania seriali w rozdzielczości 720p. Cały potencjał sprzętu zostanie wówczas zmarnowany. Dlatego też przed zakupem warto zastanowić się dokładnie nad tym, w jaki sposób użyjemy naszego nabytku i zasięgnąć informacji specjalistów od sprzedaży w pobliskich sklepach z elektroniką i multimediami.