SEO czy SEM? Które wybrać?

Posiadanie strony internetowej dla firmy to coraz częstszy sposób na zaprezentowanie własnej firmy. W dzisiejszych czasach chcąc zaistnieć w realnym świecie, należy również zaistnieć w tym wirtualnym. To właśnie internet jest największym źródłem potencjalnych klientów, a niekiedy wręcz jedynym. Prowadząc swój biznes w sieci – niezależnie od tego czy świadczymy usługi, czy posiadamy własny sklep internetowy – w końcu zetkniemy się z działaniami mającymi na celu zaznaczenie swojej obecności w internecie. Jak więc promować swój biznes w cyfrowym świecie?

SEO, czyli optymalizacja stron internetowych

Pierwszą rzeczą, z jaką przyjdzie się nam zmierzyć, jest właśnie SEO. Jest to akronim od słów Search Engine Optimization, a po polsku – pozycjonowanie stron https://www.wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron-gdynia/. SEO jest szeregiem działań, które mają za zadanie poprawić naszą widoczność w wyszukiwarkach. Do takich działań należy między innymi:

  • Zadbanie o odpowiednią strukturę nagłówków
  • Optymalizacja prędkości ładowania strony
  • Dobranie słów kluczowych
  • Odpowiednia optymalizacja zdjęć
  • Budowanie profilu linków

Działania te są skupione głównie na pozyskiwaniu ruchu na naszej stronie, który pochodzi wprost od wyszukiwarek. Znaczy to tyle, że użytkownik szukał w wyszukiwarce dokładnie tego, co jesteśmy mu w stanie zaoferować i trafił w ten sposób na naszą stronę internetową. W przeciwieństwie do płatnych reklam, o których zaraz powiemy, pozycjonowanie stron daje nam długotrwałe efekty. Dzieje się tak dlatego, iż poprzez pozycjonowanie stron, budujemy tak naprawdę swoją markę w sieci, która z czasem staje się rozpoznawalna nie tylko dla użytkowników, ale także dla wyszukiwarek. Nawet po zaprzestaniu pozycjonowania, nasza strona wciąż utrzymuje swoją pozycję w sieci przez bardzo długi czas.

SEM – płatne reklamy

Ponieważ pozycjonowanie stron wymaga wielu miesięcy pracy, aby można było zobaczyć pierwsze jego efekty, to jednak wiele osób decyduje się na wybór płatnych reklam. W przeciwieństwie do pozycjonowania, płatne reklamy dają natychmiastowe efekty. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że kiedy przestaniemy płacić za reklamy, natychmiastowo również tracimy widoczność w internecie, a tym samym potencjalnych klientów i zarobek. Samo zrealizowanie tego typu kampanii również nie należy do najprostszych. W przypadku Google Ads, wymaga to odpowiedniego dobrania budżetu reklamy oraz słów kluczowych, a bez eksperymentalnego sprawdzenia kampanii reklamowej nie mamy gwarancji, czy koszty naszej reklamy nie przewyższą potencjalnego zarobku. Warto więc zostawić takie działania specjalistom, którzy odpowiednio zoptymalizują kampanię reklamową.

SEO czy SEM – co wybrać?

Niejednokrotnie ktoś zadaje to magiczne pytanie, które po głębszej analizie wydaje się być absurdalne. Z jednej strony mamy do wyboru pozycjonowanie stron https://www.wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron-torun/, które daje nam gwarancję, iż po wypozycjonowaniu, będziemy mieli ruch na stronie, lecz kosztem wielomiesięcznego lub wieloletniego wysiłku. Z drugiej strony mamy płatne reklamy, które dają natychmiastowy efekt, lecz są obarczone większym ryzykiem strat. Jednak po zaprzestaniu ich finansowania, natychmiast tracimy całą naszą widoczność. Dlaczego jednak nie połączyć obu działań i nie stosować płatnych reklam jako dodatku do pozycjonowania? Tego typu model jest często polecany przez agencje zajmujące się marketingiem w internecie. Dopóki strona internetowa nie będzie w naturalny sposób widoczna w internecie, ruch dla niej jest pozyskiwany z płatnych reklam. Gdy w końcu nasza witryna internetowa uzyskuje oczekiwany przez nas poziom widoczności w sieci, możemy bezpiecznie zrezygnować z płatnych reklam, oszczędzając nasz budżet i ciesząc się rozpoznawalnością naszej marki.

Czy można pozycjonować się samemu?

Wiele mitów oraz brak wiedzy na temat pozycjonowania sprawia, że niektórym ciężko jest zaufać zewnętrznej firmie, która zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych w obawie o to, aby nie przepłacić. Z tego też powodu zadają sobie pytanie – czy można pozycjonować się samemu? Dobra wiadomość jest taka, że jest to wykonalne, lecz należy pamiętać, że nieprzemyślane działania mogą nie tylko nie poprawić naszej widoczności w internecie, a wręcz ją pogorszyć. Pozycjonowanie stron jest również bardzo czasochłonne, a narzędzia które są nam potrzebne, często sporo kosztują. Dlatego ostatecznie oszczędności na pozycjonowaniu w pojedynkę mogą być znikome lub wręcz żadne.

Jeśli dopiero co postawiłeś swoją stronę internetową lub sklep i chcesz poprawić jego widoczność, z pewnością pozycjonowanie jest najważniejszą rzeczą, którą należy wykonać. Jako dodatek można wspomagać się przy tym płatnymi reklamami, pamiętając jednak, że stanowią one jedynie uzupełnienie naszych działań w promowaniu strony. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy na temat pozycjonowania stron oraz płatnych reklam, aby uniknąć wysokich kosztów takich działań, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak agencje SEO/SEM. Pamiętaj, że nieprzemyślane działania mogą pogorszyć widoczność Twojej witryny internetowej w sieci!