Założenie własnego warsztatu samochodowego – czy to dobry pomysł na własny biznes?

Warsztat samochodowy to miejsce, do którego prędzej czy później musi się udać każdy właściciel samochodu. W Polsce liczba samochodów jest naprawdę ogromna, jednak w zdecydowanej większości są to samochody kilkunastoletnie, które dość często ulegają rozmaitym awariom i usterkom. Wszyscy eksperci od motoryzacji są zgodni: w najbliższym czasie nie ma żadnych szans na to, aby popyt na samochody uległ jakiemukolwiek zmniejszeniu. Właśnie dlatego tak wiele osób chcących założyć własną działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy własny warsztat samochodowy nie będzie dobrym pomysłem na biznes. Okazuje się, że w XXI wieku własny warsztat samochodowy to praktycznie gwarantowana recepta na osiągnięcie sukcesu. 

 

Własny warsztat samochodowy – czy warto go założyć? 

Każdy, kto od dawna lubi dłubać w silnikach oraz naprawiać inne pojazdy, np. autobusy, z pewnością ma znaczne szanse na odniesienie sukcesu w tej branży. Warto również kierować się następującą zasadą: o wiele lepiej jest naprawiać mniej rzeczy, jednak bardzo dokładnie niż naprawiać wszystko po łebkach https://readyauto.pl/oferta/naprawa-samochodow-szczecin/. Wystarczy posiadać wiedzę odnośnie tego jak realizować niezbędne regulacje w pojeździe oraz w jaki sposób kontrolować stan techniczny czy zużycie poszczególnych układów i podzespołów. Taka podstawowa wiedza na sam początek prowadzenia własnego warsztatu samochodowego w zupełności wystarczy. 

Warto oczywiście mieć świadomość tego, że każdy mechanik prowadzący własny warsztat samochodowy nieustannie powinien podnosić swoje kwalifikacje oraz poszerzać własną wiedzę. Branża motoryzacyjna rozwija się naprawdę w niezwykle szybkim tempie. Cały czas powstają nowe technologie produkcji pojazdów przez co niektórym mechanikom może być naprawdę ciężko w ciągłym edukowaniu się na temat nowinek motoryzacyjnych. Jeśli kogoś nie kręci ciągłe dłubanie w samochodach oraz bycie brudnym od smaru, powinien zastanowić się nad tym, czy własny warsztat samochodowy na pewno jest tak dobrym pomysłem na własny biznes. 

 

Właściwa lokalizacja – klucz do sukcesu 

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji na warsztat samochodowy może być niezwykle trudne. Często jest tak, że w określonych miejscowościach działa już kilka renomowanych warsztatów, dlatego tworzenie warsztatu obok nich wydaje się być bardzo złym pomysłem https://readyauto.pl/oferta/mechanika-samochodowa-szczecin/. O wiele lepszym rozwiązaniem jest otworzenie własnego warsztatu samochodowego w takim mie

 

jscu, w którym do tej pory nie były oferowane tego rodzaju usługi. Miejscem napraw samochodów może być oczywiście nawet zwyczajny przydomowy garaż, jednak wszyscy eksperci zgodnie podkreślają, że wraz z rozwojem firmy lepiej jest postawić na dość duży, bardzo dobry lokal. Przystosowanie budynku w zależności od jego wyglądu do prowadzenia własnego warsztatu samochodowego może oczywiście trochę kosztować, dlatego na uruchomienie warsztatu samochodowego trzeba mieć odłożonych trochę oszczędności.  

Lokalizacja warsztatu samochodowego zawsze musi być przemyślana w bardzo dogłębny i dokładny sposób. Dzięki temu nasze szanse na dotarcie do szerokiego grona klientów wzrosną w sposób znaczący. Warsztat zlokalizowany przy ruchliwej drodze oraz z bardzo wygodnym wjazdem na posesję z pewnością będzie miał znaczne szanse na odniesienie sukcesu. 

Jaka powinna być minimalna powierzchnia użytkowa warsztatu samochodowego? Według ekspertów powinna ona wynosić minimum 100 metrów kwadratowych – dzięki temu będą mogły zmieścić się tam minimum dwa stanowiska przeznaczone do obsługi samochodów wraz z kanałem. Na takiej powierzchni będzie można również przygotować małe biuro oraz magazyn. Jak wskazują wytyczne BHP ustalone przez polskiego ustawodawcę, każdy warsztat samochodowy musi również spełniać szereg norm dotyczących wentylacji. Oprócz tego, warsztat samochodowy musi również być wyposażony w podłogi antypoślizgowe oraz profesjonalne oświetlenie. 

 

Warsztat samochodowy a normy środowiskowe – o co chodzi?

Każdy warsztat samochodowy jest miejscem, które potencjalnie może zaszkodzić środowisku naturalnemu https://readyauto.pl/oferta/zabudowy-aut-dostawczych/. Wszystkie osoby, które decydują się na otwarcie własnego warsztatu samochodowego powinny mieć świadomość tego, że przy otwieraniu warsztatu trzeba zadbać o to, aby taki obiekt spełniał szereg wytycznych określonych przez polskie prawo w zakresie ochrony środowiska. 

W Urzędzie Gminy można złożyć wniosek o uzyskanie decyzji odnośnie środowiskowych uwarunkowań danego przedsięwzięcia. Na wydanie takiej decyzji czeka się od 90 do 180 dni. Koszt wydania takiej decyzji wynosi od 6000 złotych do 12000 złotych. 

 

Forma prowadzenia działalności oraz podatki – o czym należy pamiętać?

Zdecydowanie najczęściej wybieraną formą dla prowadzenia działalności gospodarczej przy warsztacie samochodowym jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Niektórzy przedsiębiorcy prowadzą własne warsztaty w formie spółek jawnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółek cywilnych. Wiele zależy od tego, jaka jest skala prowadzonego przedsięwzięcia. Z kolei forma opodatkowania powinna być również dostosowana do zakresu realizowanych usług na rzecz klientów.