Szczecińscy podiatrzy to specjaliści w leczeniu różnych schorzeń stóp. Jej misją jest diagnozowanie i leczenie chorób, pielęgnacja i regeneracja pięt oraz przywracanie paznokciom prawidłowego stanu. Mimo rosnącej popularności tego typu usług, wiele osób wciąż nie do końca rozumie, czym zajmują się tacy eksperci i dlaczego warto je wybrać.
Kim jest podiatra? Jakie testy wykonał? Co on robi każdego dnia? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Kim jest podiatra?
Najpierw zastanówmy się, kim jest podiatra Szczecin. Po pierwsze, powinniśmy zdać sobie sprawę, że z prawnego punktu widzenia nie jest to lekarz, chociaż często prowadzi się badania medyczne. Jednak bardzo ważna jest wiedza z różnych dziedzin medycyny. Na przykład mówimy o dermatologii, reumatologii i cukrzycy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął pracować z ekspertem. Z ciekawości warto wspomnieć, że w Polsce zawód podiatry nie ma jasno zdefiniowanego prawa. W praktyce oznacza to, że znalezienie kompetentnego eksperta może być problemem. Jedną ze ścieżek kariery jest kosmetologia – tutaj możemy poznać pielęgnację stóp i budowę skóry. Warto uświadomić sobie, jak ważne jest poszerzanie wiedzy z zakresu podologii na konferencjach branżowych. Ważne jest również uczestnictwo w różnych szkoleniach podnoszących kompetencje w tej dziedzinie.
Zobacz koniecznie:
Jakie testy wykona podiatra?
Wiemy już, kim jest podiatra Szczecin. Teraz warto wiedzieć, jakie miał testy. W zdecydowanej większości przypadków wywiady przeprowadzane są na początku. Na tej podstawie gromadzone są informacje na temat podatności, czynników i wcześniejszych obrażeń. Specjalista zbada również stopę i oceni aktualne zmiany. W razie potrzeby można przeprowadzić wiele dodatkowych badań. Przykładem jest np. testowanie na subaroskopie – do tego celu służy specjalnie przystosowana mata, którą podłącza się do komputera. W ten sposób jesteśmy w stanie wizualnie ocenić stan stopy kompleksowo. Warto zaznaczyć, że cały proces przebiega dwuetapowo. Pierwszy to testy statyczne. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie informacji o obciążeniu stóp, środka ciężkości. Celem testu dynamicznego jest ocena chodu. Następnie przeanalizuj cały ruch naszych stóp.
Kolejnym badaniem jest endoskopia stopy – możliwa po diagnozie komputerowej. Pacjent stoi na specjalnym urządzeniu, pod którym znajduje się lusterko. Na tej podstawie można np. określić wklęsłość i kształt stopy, czyli czy jest zbudowana prawidłowo. Co ciekawe, podoskopia może być dynamiczna, a potem się porusza. Istnieje również test pantografu – którego celem jest ocena nacisku wywieranego przez stopę. Odbywa się to w formie statycznej i dynamicznej. Może to być szczególnie ważne w przypadku problemów rehabilitacyjnych i ortopedycznych. Warto wspomnieć o badaniu lekarskim – przeprowadza się je ręcznie bez dodatkowego wyposażenia. Na przykład może sprawdzić ruchomość stawów stopy. Ponadto eksperci są w stanie ocenić różne aspekty, które wpływają na nieproporcjonalny rozkład naszej wagi. Dlatego podiatra w Szczecinie może w pełni zbadać stopę.
Czym zajmuje się podiatra na co dzień?
Podiatra Szczecin to specjalista świadczący wiele różnych usług. Na przykład leczy grzybicę stóp i paznokci, która okazuje się być najczęstszą infekcją. Przyczyną jest tak zwany wygląd dermatofitów. W efekcie paznokcie stają się kruche, słabną i zmieniają kolor. Często wiąże się też z nieprzyjemnymi zapachami. Warto pamiętać, że ta infekcja jest zaraźliwa. Grzyb przenosi się podczas pożyczania butów.
Podiatra w Szczecinie
Kolejnym problemem, z którym boryka się podiatra Szczecin, są wrastające paznokcie. Jest to bardzo bolesna choroba z dużym dyskomfortem. Czasami pojawiają się małe rany, które nieleczone mogą przekształcić się w ropne wrzody. Podiatra Szczecin jest również ekspertem od odcisków, modzeli i brodawek. Gdybyśmy mieli wskazać inne obszary działalności podologów, z pewnością wymienilibyśmy profesjonalne skracanie paznokci, masaż stóp, leczenie pękających pięt. Wybierz również odpowiednią wkładkę ortopedyczną, aby pomóc zrównoważyć nacisk. Paznokcie można zrekonstruować, tj. kruche i łamliwe płytki. Nie wspominając o profesjonalnym pedicure i innych zabiegach pielęgnacyjnych na stopy.