Rolety rzymskie na karnisz – jak uszyć?

Rolety rzymskie na karnisz - jak uszyć?

Rolety rzymskie na karnisz – jak uszyć? Rolety rzymskie cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ stanowią eleganckie i praktyczne wykończenie każdego wnętrza: od kuchni, poprzez salon, aż do sypialni. Umożliwiają optymalne zacienienie pomieszczenia, a także skutecznie chronią przed wścibskim okiem sąsiadów. Można je zakupić gotowe lub uszyć samodzielnie. Decydując się na druga opcję, mamy szansę być w posiadaniu dodatku oryginalnego, a z pewnością dużo tańszego niż zakup produktu ze sklepu.

Czego potrzeba? Odrobinę zdolności manualnych, chwilę wolnego czasu i materiały. Kluczem do sukcesu jest właśnie wybór odpowiedniej tkaniny. Znaczenie ma nie tylko jej wzór i kolor, ale przede wszystkim transparentność, czyli stopień przepuszczania promieni słonecznych. Do wyboru są tkaniny bardziej i mniej zaciemniające. Warto pamiętać, że materiał sztywniejszy (zwykle lepiej zaciemniający) może się jednocześnie okazać trudniejszy w obróbce. Ostatecznie wszystko kończy się na zdolnościach manualnych i cierpliwości.

Pierwszy etap – pomiary

Po pierwsze zaczynamy od niezbędnych pomiarów. Nieprawidłowo wykonane mogą spowodować, że roleta będzie zbyt mała lub za duża, a tym samym nasza praca pójdzie na marne. W związku z tym to ważny etap przygotowujący do prac właściwych. Jak zmierzyć pomieszczenie, by rolety optymalnie zakrywały całe okno? W tym celu należy dokonać dokładnych pomiarów otworu okiennego, używając tasiemki lub bezpośrednio centymetra. Do szerokości należy następnie dodać po ok. 5-10 cm z każdej strony, co daje w sumie od 10 do 20 cm na całej szerokości. Natomiast do długości otworu okiennego, należy dodać od 20 do 28 cm. Więcej swobody pozostaje przy długości, ponieważ można ją dowolnie przedłużać, dopasowując do wymiarów okna i indywidualnych preferencji.

Drugi etap – planowanie

Rolety rzymskie na karnisz - jak uszyć?
Rolety rzymskie na karnisz – jak uszyć?

Aby dobrze uszyć roletę, należy dokładnie zaplanować przebieg prac. Każdy, kto wykonywał choćby drobne przeróbki na maszynie, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zaznaczenie wszystkich kluczowych punktów. Przez owe punkty należy przede wszystkim rozumieć: tunele, wykończeniowe zakładki, a też miejsca, do których przyszyjemy rzep (w wersji zawieszanej na rzep). Jak dobrze zaplanować drugi etap? Po pierwsze zaczynamy od zaprasowania brzegów. Po obu bokach materiału należy zaznaczyć pasek o szerokości 5 cm, który następnie należy zaprasować do wewnątrz. Zastosowanie żelazka pomaga precyzyjnie zaznaczyć brzegi, a następnie przeszyć zakładki. Po drugie należy podłożyć brzeg do wewnątrz w taki sposób, by szerokość zakładki miała 2,5 cm. W dalszej kolejności ponownie zaprasowujemy cały brzeg tkaniny. Czynność wykonujemy analogicznie dla drugiej strony materiału. Kolejnym etapem jest przeszycie brzegów rolety, nieopodal wewnętrznej krawędzi zakładki. Dopiero później należy zaznaczyć plisy. W tym celu należy odwrócić materiał na lewą stronę i dokładnie oznaczyć miejsca, w których mają znajdować się plisy. Zwykle umieszczone są w odstępach ok. 30 cm względem siebie.

Etap trzeci – jak uszyć rolety rzymskie?

Po rozplanowaniu poszczególnych prac i elementów rolety rzymskiej, można przejść do etapu szycia. Dokonując pomiaru poszczególnych jej składowych, mamy pewność, że materiał idealnie pasuje do okna, zakrywając je w takim stopniu, jak tego oczekujemy. Jak zatem przystąpić do szycia rolety? W tym celu należy podjąć kilka kolejnych kroków:

– złożenie i przeszycie miejsc, w których powinny znajdować się plisy. W obszarze, gdzie będą znajdować się plisy, materiał należy złożyć do środka. Później można wykonać przeszycie, utrzymując przynajmniej centymetrowy odstęp od każdej krawędzi,
– wszycie obciążnika. Aby wykonać ten krok, należy w dolnej części zaprasować tkaninę do środka (na szerokości ok. 8 cm). Później należy ją ponownie złożyć, już zaprasowaną, do wewnątrz. Dzięki temu powstaje tunel o szerokości ok. 4 cm. Dolny brzeg należy w całości zaprasować żelazkiem. W dalszej kolejności wszywamy obciążnik, jednocześnie pozostawiając kilkucentymetrowy otwór w górnej części zakładki. Otwór umożliwi później wkładanie i wyjmowanie obciążenia,
– zamocowanie rolety w mechanizmie,
– przyszycie kółeczek oraz mocowanie mechanizmu rolety. Do krawędzi plisu z prawej strony przyszywamy kółeczka, a do tunelu wkładamy plastikowe patyki, które gwarantują prawidłowe ułożenie materiału. Później sznurek lub mechanizm koralikowy wkładamy do każdego, kolejnego kółeczka aż do przelotki.

Specjaliści twierdzą, że rolety rzymskie są jednymi z najefektowniejszych ozdób okiennych. Ich struktura i forma stanowi jednocześnie najprostszy model do uszycia, nawet dla osób początkujących. Czasami jednak szycie wymaga powtarzania kolejnych prób, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Nie warto się zniechęcać, zwłaszcza że efekt wart jest poświęcenia. W przypadku rolet rzymskich zawieszanych na karnisz, konieczne jest zastosowanie mechanizmu sznurkowego. Natomiast wykończenie rolety można wykonać zarówno w stylu tunelowym, jak i szelkowym. Ostatecznie roleta będzie się pięknie prezentować w oknie, ozdabiając pokój i ciesząc oko, a także napawając dumą.