Dlaczego markowe laptopy są dobrą inwestycją?

Przy wyborze tak ważnego narzędzia pracy jakim jest laptop należy zwracać uwagę na jakość planowanego zakupu. Wiele osób przy poszukiwaniu nowego komputera przenośnego próbuje oszczędzić na koszcie jednostkowym, skazując się tym samym na potencjalnie wysokie koszty naprawy i serwisowania laptopa z niepewnego źródła. Markowe laptopy sprawdzonych producentów są zwykle najlepszą możliwą inwestycja w sprzęt. Większa wydajność i niska awaryjność to tylko niektóre cechy laptopów z wyższej półki, które skutkują w oszczędzanie pieniędzy w dłuższym okresie.

Czas, który spędzamy przy komputerze

Jednym z najważniejszych pojęć w ekonomii i biznesie jest trwałość i użyteczność dóbr jakimi człowiek dysponuje. Laptop należy do kategorii dóbr trwałego użytku, czyli takich, które w samym swoim założeniu powinny służyć jak najdłużej. Jednorazowy koszt laptopa popularnego producenta może wydawać się dużym ciosem w kieszeń, ale jest to oszczędzenie kosztów w przyszłości. Lepszy, szybszy i bardziej użyteczny laptop skróci czas oczekiwania na kodowanie materiału wideo, zwiększy efektywność i dokładność pisania czy sprawi, że rozrywka w postaci gry w gry komputerowe lub oglądania filmów w wysokiej jakości będzie znacznie przyjemniejsza. Jeśli problemem jest wydanie jednorazowo dużej kwoty należy przypomnieć sobie jak często człowiek korzysta z laptopa w codziennym życiu. Badanie przeprowadzone na amerykańskiej grupie badawczej wykazało, że przeciętny właściciel komputera używa go do wypoczynku przez około 27 minut każdego dnia. Zakładając, że właściciele komputerów korzystają z nich co najmniej trzy lata, na sam wypoczynek, nie licząc czasu spędzonego na pracy, wychodzi łącznie około 450 godzin.

Wyświetlacze markowych laptopów

Większość czasu na rozrywkę korzystając z laptopa poświęca się na granie w gry komputerowe i oglądanie filmów. Najważniejszym elementem laptopa w kontekście szeroko pojętej rozrywki jest jego wyświetlacz. Tanie laptopy, w odróżnieniu od markowych laptopów, często oferują rozdzielczość wyświetlacza nie przekraczającą 1366×768 pikseli. Jest to rozdzielczość niższa niż w większości nowoczesnych tabletów, z dużo mniejszymi wyświetlaczami. Na jakości wyświetlacza cierpi również kontrast oraz kąty widzenia. Niektóre tanie laptopy wyposażone są w lepszej jakości ekrany, w celu wynagrodzenia gorszej jakości innych podzespołów, ale to markowe laptopy będą oferować wyświetlacze wyposażone w wysoką jakość, co najmniej Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Coraz częściej na rynku pojawiają się laptopy o wyższych rozdzielczościach, 1440p, a nawet 4K, ale nie jest to niezbędny dodatek dla zwykłego użytkownika.

Podzespoły laptopów od sprawdzonych producentów

Zaraz po wyświetlaczu, należy przyjrzeć się co sprawdzeni producenci oferują w kwestii podzespołów markowych laptopów. Tanie laptopy często wyposażone są w nisko wydajne procesory ze zintegrowanymi kartami graficznymi. Takie konfiguracje nie pozwolą użytkownikowi na zagranie w bardziej wymagające gry, a zaawansowane obliczenia, czy to przy rozrywce, czy kompilacji kodu, mogą skutkować w uszkodzenia procesora lub płyty głównej. Markowe laptopy zwykle zapewniają procesor nowej generacji, który współpracuje z zewnętrzną kartą graficzną, pozwalającą na generowanie grafiki 3D w czasie rzeczywistym, nie obciążając przy tym procesora. Częstym elementem, na którym producenci tanich laptopów oszczędzają jest pamięć RAM oraz jakość płyty głównej, scalającej wszystkie podzespoły w jedno. Oszczędzanie na płycie głównej często skutkuje w jej przepalenie, co jest niezwykle problematyczne w przypadku serwisowania laptopów. Tanie kości pamięci RAM natomiast nierzadko nie są w stanie poradzić sobie z prostymi operacjami na popularnych przeglądarkach internetowych, poważnie spowalniając pracę.

Żywotność baterii a markowe laptopy 

Firmy często skracają żywotność baterii, aby pozwolić sobie na sprzedaż laptopa w niskiej cenie. Baterie są drogie, a nie istnieją żadne standardy dotyczące weryfikacji żywotności baterii. Oznacza to, że producent może sprzedać laptopa z małą baterią, jednocześnie reklamując wytrzymałość, która wydaje się być zadowalająca. Rzadko znajduje się laptopa z niskiej półki cenowej, który oferuje ponad sześć godzin pracy na samej baterii. Markowe laptopy, z powodu przynależności do marki jaką reprezentują, nie mają pozwolenia na oszczędzanie na baterii, co prócz możliwości niskiej kondycji, może skutkować w niekontrolowany pożar lub wybuch podczas pracy.

Sprawdzeni producenci laptopów

Na rynku operuje ogromna ilość producentów sprzętu komputerowego, który uznawany jest za sprawdzony. Najpopularniejsze firmy oferujące markowe laptopy to technologiczne giganty takie jak: Samsung, Dell, Lenovo, Asus, MSI, HP, Apple oraz od niedawna Microsoft ze swoim hybrydowym laptopem. Kupowanie laptopów ze sprawdzone źródła może okazać się świetnym pomysłem na oszczędzanie. Często różnica między średnim laptopem, a tym premium, to kilkaset złotych. Warto zastanowić się nad tym jak długo posłużyć ma nowy zakup i czy dany markowy laptop posłuży dłużej niż jego tani odpowiednik.

angielski francuski niemiecki hiszpański