Czy wczasy są nam potrzebne?

Niektórym wakacje kojarzą się z corocznym rytuałem, który przybrał nawet rysy obowiązku. Inni natomiast uważają, że jest to niepotrzebny zbytek, który pochłania pieniądze, a nie ma z niego żadnej trwałej korzyści i lepiej kupić jakiś sprzęt do domu, urządzić remont lub odłożyć pieniądze na nowy samochód. Jednak powinniśmy zastanowić się na tym, jakie skutki ma dłuższy odpoczynek, dla naszego organizmu. A ma ich dużo i są dla nas nieocenioną pomocą w radzeniu sobie z problemami dnia codziennego. 

Praca a odpoczynek

Przeciętny Polak pracuje bardzo dużo, od czterdziestu do pięćdziesięciu godzin tygodniowo. Natomiast prawie 12% pracowników dużych firm spędza w pracy powyżej sześćdziesięciu godzin tygodniowo. To bardzo dużo i z pewnością rzutuje to na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie wspominając już o relacjach z najbliższymi. Brak możliwości odpowiedniego wypoczynku sprawia, że jesteśmy bardziej drażliwi, nerwowi, kłótliwi, trudniej nam się skupić i w konsekwencji jesteśmy mniej efektywni w pracy.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kilkanaście dni urlopu, które wykorzystamy na wakacyjny wyjazd, niewiele zmieni w naszym życiu. Nic bardziej mylnego. Przerwa w pracy na tydzień lub dwa potrafi bardzo dużo zmienić w naszym organizmie i przede wszystkim, w naszej głowie. Psychologowie od lat powtarzają, że coroczny, dłuższy odpoczynek, jest konieczny dla utrzymania dobrego samopoczucia i produktywności. Sama świadomość tego, że w konkretnym czasie wyjedziemy na wakacje, już może nas pobudzić i sprawić, że będziemy czuć się bardziej komfortowo, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że za jakiś czas będziemy nagrodzeni za ciężką pracę.

Dlaczego nie lubimy wakacji?

Wbrew pozorom wiele osób nie przepada za wakacjami. Wczasy kojarzą się z przymusem, nowymi problemami, tłokiem i kłótniami. Zwłaszcza, jeśli okaże się, że nasi najbliżsi mają zupełnie inny pomysł na spędzenie wolnego czasu niż my. Nie wspominając już o tym, że dla wielu wczasy wcale nie przerywają pracy. Często jest tak, że nawet podczas urlopu nie odrywamy się od pracy i wciąż odbieramy telefony od współpracowników czy na plaży kończymy jakąś papierkową pracę. A to wyjątkowo uniemożliwia odpoczynek. I dlatego też tak często możemy usłyszeć, że wakacje są jeszcze bardziej męczące niż praca.

Sprawdź koniecznie:

Jak zaplanować wczasy?

Głównym problemem, który sprawia, że nie możemy porządnie odpocząć podczas wakacyjnego wyjazdu z najbliższymi, jest to, że tak naprawdę go nie planujemy. Zbyt dużo rzeczy pozostawione jest przypadkowi lub biuru podróży.

Wakacje z biurem podróży mogą być przyjemne i z pewnością są ułatwieniem dla osób, które mają kłopoty z samodzielnym planowaniem wycieczek, ale z drugiej strony, są też zagrożeniem dla naszego typowego sposobu odpoczywania. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakiego rodzaju wakacje nam odpowiadają. Czy lubimy przesiadywać całymi dniami na plaży, czy może wolimy aktywne zwiedzanie? Czy chcemy poznać lokalną kuchnię czy wolimy jeść bardziej znajome potrawy? Czy chcemy mieć kontakt z lokalną kulturą i swobodę w poruszaniu się po mieście czy wolimy, aby biuro podróży zaplanowało nam każdy aspekt wycieczki? Jakiego rodzaju hotel nam odpowiada? Czy chcemy spędzić cały wyjazd w jednym miejscu czy może przenosić się i zwiedzić więcej miejsc w danym regionie?

Odpowiedzi na powyższe pytania są bardzo ważne. Wiele problemów, które mamy z wczasami, wynika z tego, że nie są one dobrane pod nasze potrzeby i nasz sposób odpoczywania, dlatego właśnie możemy wrócić do pracy zmęczeni, źli i znudzeni.

Kluczowy jest również wybór odpowiedniego miejsca. Często w wyborze kierujemy się popularnością danej lokalizacji. A nie powinniśmy. Dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie choć odrobiny czasu na zastanowienie się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy od konkretnego miejsca. Dla przykładu, jeśli nie lubimy wysokich temperatur, nie powinniśmy wybierać Egiptu, jeśli źle się czujemy na plaży, to o wiele lepiej poszukać wycieczki w góry. Pamiętajmy o tym, że wyjazd do ciepłych krajów to nie jest nasz obowiązek i jeśli nie lubimy takiego klimatu, warto skierować się w przeciwną stronę. Wczasy to czas tylko dla nas i powinien być maksymalnie wykorzystany, abyśmy powrócili z jak najlepszymi wspomnieniami.

Zalety wczasów

Dobrze zaplanowany wyjazd na wczasy z najbliższym, ma praktycznie same zalety. Po pierwsze pomoże w budowaniu dobrych relacji rodzinnych, które mogły zostać nadszarpnięte przez trudności życia codziennego. Jest to dobry czas na szczere rozmowy i wspólne rozrywki. 

Poza tym porządny odpoczynek sprawia, że jesteśmy o wiele lepiej nastawieni do świata, milsi, pełni energii oraz bardziej kreatywni. Przekłada się to na nasze zaangażowanie w pracy. Po udanym urlopie wracamy z o wiele większą motywacją i chętniej bierzemy na siebie trudniejsze zadania. Jest to też wskazówka dla pracodawców. Zapewnienie swoim pracownikom możliwości zaplanowania idealnego urlopu, przełoży się na ich efektywność i przyniesie zyski firmie.

angielski francuski niemiecki hiszpański