Co to jest masaż i jakie są jego najpopularniejsze rodzaje?

Co to jest masaż i jakie są jego najpopularniejsze rodzaje?

Historia masażu sięga tysiące lat wstecz. W starożytności masaż ciała był elementem religijnych rytuałów, na przykład w Chinach oraz Indiach. Natomiast w Egipcie popularne było namaszczanie wonnymi olejkami, które miały przynosić ulgę dla zmęczonych mięśni. Masaże rozpowszechniły się także w Rzymie. Bogaci patrycjusze korzystali z masażu w termach, a wykonywany był przez specjalnie wyszkolonych niewolników. Choć masaż znany jest od wieków, dopiero w okresie renesansu zaczął być traktowany jako oficjalna metoda leczenia. Jaka jest definicja masażu? Jakie są najpopularniejsze obecnie rodzaje masaży i jakie korzyści może przynieść każdy z nich?

Co to jest masaż?

Czym tak właściwie jest masaż? Najprościej mówiąc, jest to zabieg fizjoterapeutyczny w czasie którego oddziałuje się na tkanki przy użyciu bodźców mechanicznych. Zazwyczaj bodźce te są wywoływane przez dłonie masażysty, jednak czasami wykorzystuje się również specjalne aparaty i urządzenia do masażu. Większości osób masaż kojarzy się z błogim relaksem. Słusznie – takie zabiegi, jak masaż czekoladowy czy olejkowy masaż tajski http://taotaospa.pl/kontakt/, w rzeczywistości są niezwykle przyjemne i odprężające! Warto jednak pamiętać, że masaż może mieć też świetny wpływ na zdrowie i kondycję. Masaż leczniczy wykorzystywany jest w leczeniu, profilaktyce i rehabilitacji rozmaitych chorób neurologicznych, ortopedycznych, pediatrycznych oraz innych chorób wewnętrznych. Podczas masażu tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Niezwykle istotne jest to, by masaż był przeprowadzany z odpowiednio dobraną siłą i we właściwym tempie. Tylko wtedy może przynieść wymierne korzyści. Oczywiście efekty masażu są zależne od tego, jaką techniką jest on wykonywany. Inny typ masażu stosowany jest w celach leczniczych, inny w celach odprężających, a jeszcze inny dla wyszczuplenia sylwetki.

Masaż klasyczny – delikatny i odprężający

Do najpopularniejszych rodzajów masaży można zaliczyć masaż klasyczny. Może być wykonywany przy użyciu kilkunastu technik, między innymi ugniatania, wyciskania i rozcierania. Jego głównym celem jest rozluźnienie mięśni osoby poddawanej zabiegowi. Oprócz tego masaż klasyczny może poprawić krążenie krwi i pomóc w usunięciu zbędnych produktów przemiany materii. Wyróżnia się masaż ogólny, który stosowany jest na całe ciało, a także masaż częściowy, czyli dotyczący określonych jego partii. Masaż klasyczny może być wykonywany przy użyciu specjalnych olejków, kremów i balsamów, co dodatkowo wpływa na komfort masowanego. Ponieważ ten rodzaj masażu jest raczej delikatny i bezbolesny, często znajduje się w pakietach SPA. Dzień w SPA dla dwojga http://taotaospa.pl/rajski-rytual-taoz masażem klasycznym to świetny sposób na to, by wspólnie z drugą połówką zaznać nieco relaksu i poczuć się rozpieszczonym do granic możliwości!

Masaż relaksacyjny dla ukojenia nerwów

Podobny do masażu klasycznego jest masaż relaksacyjny. Jak nie trudno się domyślić, jego celem jest odprężenie oraz rozluźnienie napiętych i przemęczonych mięśni. Delikatny masaż relaksacyjny doskonale wpływa na układ nerwowy i uspokaja, toteż polecany jest każdemu, kto na co dzień przeżywa dużo stresu. Podobnie jak masaż klasyczny, często oferowany jest w gabinetach kosmetycznych oraz salonach odnowy biologicznej. Dzień w SPA dla dwojga obejmujący masaż relaksacyjny to popularny wybór zarówno wśród młodych par, jak i seniorów. W tego typu zabiegach niejednokrotnie wykorzystywane są zapachowe olejki, które dobiera się indywidualnie według potrzeb i upodobań osoby masowanej. Wyjątkową popularnością cieszy się czekoladowy olejek do masażu przygotowywany na bazie ciepłej czekolady i naturalnego oleju migdałowego bądź oliwy z oliwek. Masaż czekoladowy http://taotaospa.pl/tajski-rytual-dla-stop-i-dlonito prawdziwa ulga dla ciała, a jednocześnie wspaniała uczta dla zmysłów!

Masaż wyszczuplający w walce o piękną sylwetkę

W ostatnim czasie dużą popularność, zwłaszcza wśród kobiet, zyskał masaż wyszczuplający oraz masaż antycellulitowy. Stosowane regularnie mogą znacznie poprawić wygląd sylwetki i pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Masaż wyszczuplający cechuje się mocnymi i zdecydowanymi ruchami masażysty oraz dużą intensywnością. Aby przyniósł oczekiwane rezultaty, powinien być połączony ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Systematycznie wykonywany zabieg pozwala zredukować tkankę tłuszczową, pozbyć się fałdek skórnych i ujędrnić skórę. Silnie spokrewniony z tym rodzajem masażu jest masaż antycellulitowy, który pomaga zniwelować cellulit i inne niedoskonałości, szczególnie z najbardziej problematycznych obszarów ciała, takich jak brzuch, uda, pośladki i ramiona.

Orientalny masaż tajski

Wśród najpopularniejszych rodzajów masaży musiał znaleźć się także znany i lubiany masaż tajski. Co ciekawe, wyróżnia się aż 80 typów masażu tajskiego! Zaliczany jest do masaży głębokich. W jego trakcie osoba poddawana zabiegowi nie leży biernie, ale aktywnie uczestniczy w wykonywanych czynnościach terapeutycznych. Podczas masażu terapeuta używa nie tylko rąk, ale także kolan, nóg oraz stóp. Istnieje również olejkowy masaż tajski w czasie którego wykorzystywane są specjalne olejki do masażu. Do niezwykłych korzyści wynikających z masażu tajskiego można zaliczyć nie tylko odprężenie i rozluźnienie mięśni, ale też poprawę elastyczności i mobilności ciała oraz zwiększenie zakresu ruchów.

angielski francuski niemiecki hiszpański