Co doradzają podolodzy, jeśli chodzi o pielęgnację stóp?

Co doradzają podolodzy, jeśli chodzi o pielęgnację stóp?

Gdy chcemy mieć piękne oraz zdrowe stopy, to trzeba o nie dbać i to systematyczne. Wbrew wszelkim pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku niezmiernie ważnych zasad oraz będziemy stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Pozwoli nam to uniknąć wrastania bolesnego oraz także zrogowaciałej skóry. Dowiedzmy się, jak zadbać o stopy każdego dni, aby zachowały dobrą kondycję przez cały rok.

Regularne kąpiele stóp

Skóra na naszych stopach wymaga pielęgnacji nieustannej. Poznajmy zasady podstawowe dbania o stopy, dzięki którym utrzymamy je w odpowiedniej kondycji. Zacznijmy od kąpieli stóp. Specjalną kąpiel stopom powinniśmy zorganizować raz lub też dwa razy w tygodniu. Do miski należy nalać ciepłą, a do niej dodajmy preparat o pielęgnacyjnym działaniu. Nie należy zrezygnować z moczenia stóp, ponieważ jest to najlepszy sposób na pozbycie się naskórka zrogowaciałego.

Przy użyciu pumeksu jesteśmy w stanie wyeliminować wszelkie twarde miejsca pod stopą. Sięgajmy jednak po niego, dopiero gdy skóra zmięknie troszkę. Unikniemy tym sposobem niepotrzebnego tarcia. Podczas kąpieli możemy także wykonać peeling stóp. Dzięki niemu udaje się usunąć martwy naskórek. Taki peeling przygotować można samodzielnie. Można użyć kawy zmielonej. Gotowy peeling możemy kupić w drogerii, aptece, czy też w specjalistycznym gabinecie podologa.

Nie zapomnij o nawilżeniu

Bardzo dużo osób zapomina o pielęgnacji stóp. Głównie zapominamy o nawilżeniu dostatecznym skóry na stopach. Niestety prowadzi to do pękających pięt. W związku z powyższym należy zaopatrzyć się w preparaty. Powinniśmy kupić krem do stóp o działaniu, które jest adekwatne do potrzeb naszej skóry. Gdy nasza skóra jest nadmiernie przesuszona, to zaczyna pękać. Do pękających pięt poleca się maści. Maści usprawniają znacznie regeneracyjne procesy. Na pewno strzałem w dziesiątkę będą kosmetyki o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym, które zapobiegną dodatkowo rozwojowi chorób stóp.

Odpowiedni dobór obuwia

Musimy pamiętać o tym, że na wygląd, jak i kondycję stóp w sporej mierze wpływa także obuwie noszone. W końcu w butach spędzamy znaczną większość dnia. Ważne jest zarówno obuwie, w którym wychodzimy z domu, jak także buty, w których chodzimy po mieszkaniu. Buty przede wszystkim powinny być wygodne. Aby móc zachować zdrowe stopy, poleca się wybrać obuwie wykonane z naturalnych, miękkich oraz przewiewnych materiałów. Podeszwa w żadnym wypadku nie powinna być zbyt cienka, ponieważ mogłoby to prowadzić do przeciążeń nadmiernych. Zapiętki w pełnych butach powinny być wzmocnione. Zaś w sandałach pięta powinna być tak ukształtowana, aby stabilizowała stopę.
Należy unikać butów o wąskim przodzie oraz butów na wysokim obcasie. Odradza się także chodzenia boso. Przez to w miejscach największych nacisków powstają nagniotki czy też modzele.

Polecamy usługi podologiczne w najlepszych gabinetach:

Czy warto udać się do specjalisty?

Musimy wiedzieć, że nie wszystkie problemy w obrębie naszych stóp możemy wyleczyć w sposób samodzielny przy użyciu domowych sposobów. Zatem, gdy u siebie zaobserwujemy grzybicę, kurzajki, pękające pięty, czy też inną dolegliwość niepożądaną, to lepiej umówmy się na wizytę do podologa. Podolog jest specjalistą od stóp. Fachowiec ten pomoże wskazać dokładną przyczynę naszych problemów ze stopami. Poza wskazaniem przyczyny dobierze dla nas odpowiednie leczenie. Przede wszystkim leczenie musi przynosić oczekiwane rezultaty.

Podologia jest dziedziną nie tylko z zakresu medycyny, ale także kosmetologii. Dlatego też podolog dysponuje umiejętnościami oraz wiedzą, które mu pozwalają nieść pomoc osobom, które cierpią na schorzenia stóp. To do niego właśnie, a nie do kosmetyczki musimy się udać, gdy w obrębie naszych stóp dzieje się coś naprawdę niedobrego. Kosmetyczka nie pomoże nam z wrastającymi paznokciami oraz grzybicą. Dla podologa są to normalne schorzenia, z którymi przychodzą do niego pacjenci.

Najpopularniejszy zabieg, który jest wykonywany przez podologa to pedicure podologiczny. W ramach tego zabiegu podolog przycina oraz także opiłowuje naszą płytkę paznokciową. Do tego opracowuje okołopaznokciowe wały. Podolog także wygładzi naszą skórę i wyeliminuje wszelkie problemy oraz zmiany. Jak widać na powyższym, jest to zabieg, z którego możemy skorzystać, gdy stan naszych stóp nie napawa optymizmem. Podolog zawsze swoją wizytę zaczyna od dokładnego wywiadu oraz zbadania naszych stóp. Dzięki temu wie, dokładnie co jest nie tak i jaki zabieg przeprowadzić.

W Polsce podolodzy nie są jeszcze takim popularnym zawodem. Jednak gabinetów podologicznych powstaje coraz więcej. Cieszymy się, że ludzie zaczęli być świadomi tego, iż stopy muszą być zadbane. Przestaliśmy także zgłaszać się do kosmetyczki z powyższymi problemami i stawiamy na prawdziwych specjalistów, którzy specjalizują się w stopach.
Na zachodzie Europy zdecydowanie więcej osób decyduje się na konsultacje podologiczne oraz zabiegi wykonywane przez tego fachowca.

angielski francuski niemiecki hiszpański